In cadrul Asociatiei Columbofile Voiajorul Bihor, Centru de imbarcare Oradea s-au stabilit pentru sezonul competitional 2013 urmatoarele grupe de columbofili. De fapt sunt trei grupe, Grupa A, Grupa B, Grupa C.
Astfel la prima etapa, Torokszentmiklos, comisia de imbarcare va fi organizata de Grupa A, pentru cea de-a doua etapa – Budapesta, Grupa B va fi responsabila de comisia de imabarcare, iar pentru etapa cu numarul trei, Acs, Grupa C va fi responsabila. La cea de a patra etapa se reia din nou procesul de imbarcare cu Grupa A. Si asa mai departe.
La fiecare etapa se vor alege 6-7 columbofili din fiecare grupa care vor fi prezenti la ora stabilita pentru fiecare etapa, cat si o parte dintre acestia vor veni mai devreme pentru descarcarea boxelor din masina de transport porumbei.
Astfel avem urmatoarele grupe de columbofili pentru Centru de imbarcare Oradea:
Grupa A – Vancea Flavius
- Zbarce + Broizan
- Sabau Doru
- Milosan Ioan
- Ciocarlan Alin
- Popoviciu Marius
- Lakatos Zoltan
- Mercea Adrian
- Bondar Andrei
- Chereji Ioan
- Kovacs Ioan
- Cioter Cristian
- Gergely Vasile
- Lucaci Ioan
- Ruha Emeric
- Varga Lehel
- Buze Gyorgy
- Popovici Pau
Grupa B – Fildan Ionut
- Fabian Janos
- Pali Sebastian
- Maghiar Marius
- Nyiri Alexandru
- Blaga Gheorghe
- Jiros Viorel
- Bot + Ratiu
- Mascas Ionel
- Tirtea Florin
- Opris Teodor
- Satac Razvan
- Baican Florin
- Rat Iosif
- Trusca Dan
- Silaghi Alexandru
Grupa C – Miclos Ioan
- Ciuciu Sergiu
- Zlibut + Santa
- Heredea Matei
- Podean + Gavruta
- Fratii Ilea
- Bodog Danut
- Terean Mihai
- Graur Ovidiu
- Gavrilas Mugurel
- Balajti Alexandru
- Pusztai Zoltan
- Balla Kalman
- Madau Richard
- Antal Catalin
- Reti Tibor
- Balla + Tripo
Ceasuri Mecanice
- Bitis Ioan
- Anton Cornel
- Buda Constantin
- Tudor Cristian
Conform ultimei sedinte a Comitetului Director al Asociatiei Columbofila Voiajorul Bihor: “Comisia responsabila la prima etapa, imbarca porumbeii la orele 16:00, la Oradea, deasemeni crescatorii care detin ceasuri mecanice vor imbarca la ora 16:00.”
“S-a stabilit orele de imbarcare pe centre: Oradea – ora 17:00 (Grupa A ora 17-18, Grupa B ora 18-19, Grupa C ora 19-20)”
Pentru o mai buna organizare a imbarcarii si implicit etapei va rugam sa respectati orele de imbarcare si sa contactati responsabilii de grupe ajutand la o mai buna comunicare in vederea eliminarii cat mai multor neplaceri in procesul de imbarcare a porumbeilor.
Asociatia Columbofila Voiajorul Bihor